Britská mačka

Britská mačka patrí neodmysliteľne medzi najobľúbenejšie krátkosrsté plemeno  v Európe.


                  História ∞               


Počiatky histórie tohto plemena siahajú niekde ku koncu roku 1900, kedy sa vo Veľkej Británii uskutočnila vôbec prvá výstava mačiek. Britská mačka ako plemeno vznikala pomaly, prevažne krížením domácich mačiek s mohutnou stavbou tela a perzských mačiek. Zo začiatku sa chovatelia venovali šľachteniu výhradne v modrej farbe, neskôr spojenie krížením s predkami habešských či siamských mačiek vnieslo do chovu nové odtiene a farebné varianty tohto krásneho plemena.  Dnes je už známych naozaj mnoho farebných variant.  Od jednofarebných (modrá, čokoládová, čierna, biela,lilavá, krémová, červená), varianty s bielou ( (bicolor, trikolor, harlekýn, van), korytnačinové, colorpointy ( s odznakmi) a varianty s kresbou (mramorovaná, bodkované a tigrované).


∞ Štandard a povaha ∞

Britky sú stredne veľké až veľké mačky s robustnou svalnatou postavou. Svojou guľatou a silnou hlavou s malým, no širokým noštekom a krátkymi mierne zaoblenými uškami posadenými ďalej od seba pripomínajú malé medvedíky. Oči majú Britky veľké a guľaté prevažnej oranžovej až medenej farby (modré britky), povolená je ale aj modrá farba(priam žiaduca u Colorpointov so siamskym sfarbenim) a zelená ( strieborné s kresbou ) .  Srsť majú britky krátku a hustú s podsadou. Chvost silný, od koreňa hrubší a na konci zaoblený.

Povahu majú Britky mierumilovnú, priam dobromyseľnú. Sú to veľkí pohoďáci, ktorí väčšinu dňa s kľudom prespia. Nevyžadujú veľa pohybu a priestoru, preto sú vhodné aj do mestského bytu k mladým ľudom, ktorí nemajú čas na pravidelné venčenia so psíkom no radi by uvítali rozjarenú nemú tvár vítajúcu ich vo dverách po návrate domov z práce, či spoločnosť pri dlhých zimných večeroch. Britky sú nekonfliktné, veľmi dobre sa znesú aj so psíkom, či s deťmi. Používanie pazúrikov je u nich nevídaný a teda aj nežiaduci jav.  Ak im niekto nevyhovuje, jednoducho zvolia ústup, zalezú niekam do bezpečia a odtiaľ pozorujú "svojho" človeka. Mačiatka sú ale živé, večne zvedavé a hravé. S veselosťou budú skúmať vaše obľúbené papuče, či malými drápkami loviť Váš práve vyčuhujúci palec z pod periny.  Laughing

© 2015 - 2023 www.whiskasky.sk
Počet prístupov: 139780 | Dnes: 20
Created Dorna